18 YAŞINDAN BÜYÜKSEN OLUR.
Doğum tarihini gir
GİRİŞ YAP
SOKAK
Sokağın ritmi, sokağın dansları
07 Ocak 2023

Sokağın ritmi hiç durmuyor! Çeşit çeşit müziğin ve grafiti kültürünün doğduğu yer olan sokaklar, fenomene dönüşmüş pek çok dans stilinin de ortaya çıkışında başrolde.Önerimiz şöyle: Burada senin için hazırladığımız farklı kokteyl tariflerinden favorini oldurmaya bak ve ardından sokak sokak farklı dans stilleri arasında bir gezintiye çıkalım! Popüler sokak dansları ilk ne zaman ve nerede oldurulmuş, bugünlere nasıl gelmiş keşfedelim.

Hip hop

Hip hop için bir dans ya da bir müzik türü demek yetersiz kalacaktır. Hip hop bir yaşam tarzı! DJ Kool Herc’ün 1960’ların sonlarında New York sokaklarında düzenlediği partilerde kendini bulan bu stil, adını da sokak dilinden alıyor: “Hip”, eklemler için kullanılan bir kelime; “Hop” ise zıplamak anlamına geliyor. Hip hop dansı, 2000’lerle anaakıma taşındı ama DNA’sında her daim “sokak” yazacak.

Breakdance

Akrobatik ve yarışmaya dayanan bir sokak dansı stili olan breakdance’ın da doğduğu yer New York sokakları. İlk nasıl oldurulduğuna dair çeşitli efsaneler var ama en sık anlatılanı breakdance deyince, akla ilk gelen isimlerden Afrika Bambaata’nın sokaklarda çıkan anlaşmazlıkları çözmek için başlattığı dans müsabakaları. ABD’de 1980’lerde popülerleşen breakdance, İstanbul City Breakers, Team 34, Young Energy B-Boys gibi ekiplerle Türkiye’de de yaygınlaştı. 

Popping

Soluğu 1970’ler California’sında alıyoruz. Çalan müziğin ritmine genellikle kas hareketleriyle eşlik edilen bir sokak dansı ortalığı kasıp kavuruyor: Popping. Dansçıların odalarında kendi başlarına oldurduğu “gliding” ve “bugaloo” gibi popüler figürlerin önce sokağa, sonra gece kulüplerine taşınmasıyla çeşitlendi bu stil. Birisi her ortama uyan sokak dansı stili mi dedi? Popping’le eşlik edebileceğin müziklerin pek sınırı yok!

Waacking

Pozlar, kol hareketleri ve bakışların başrolü üstlendiği waacking dansının başlangıç hikayesi, 1970’ler Los Angeles sokakları için özgürleşmeyi temsil ediyor. Çıkışı, punking olarak anılan ve oyunculuğa benzeyen bir dansa dayanıyor. 2000’lerde profesyonel dansçı Brian ''Footwork'' Green’in girişimleriyle yeniden canlanan waacking, artık dünyanın dört bir yanında hem turnuvaların hem de partilerin vazgeçilmezi.

Uprock

Duyguyu esas alan, rekabet ve senkronla oldurulan bu sokak dansı, Brooklyn sokaklarında doğdu. Soul, funk ve rock müzikler eşliğinde genellikle iki kişinin yüz yüze icra ettiği bir dans stili. Ayaklar zaman zaman birbirine karışsa da dansçıların birbirine fiziksel müdahalesinin yasak olduğu Uprock’ın sırrı, sadece parçanın ritmini değil; sözlerini de yansıtan figürler geliştirmek.

Anlayacağın sokak, her zaman dansa ilham veren yerdi. Yıllardır olduğu gibi, şimdi de öyle. Nostaljik hissetmek istersen yanına bir boombox alabilir ya da dilersen kulaklığını takabilirsin. Sen istediğin dansı oldurmaya bak yeter!Bunlar da ilginizi çekebilir
SOKAK - 19.03.2019 00:00:00
Aynı mahallenin evinde enstrümanı olan çekingen ama hevesli çocuklarıydık. Lise son sınıfa gelmeden bir grup olmayı başarmış ve ilk sahne tecrübemizi kazanmıştık bile.
Devamını Oku
SOKAK - 5.11.2020 00:00:00
Havaların iyice soğuduğu ve biraz olsun gülümsemeye ihtiyacımız olan bu dönemde ruhumuza, gözümüze ve kulağımıza iyi gelecek filmler izlemek herkese iyi gelebilir. Odağına müziği oturtmuş, müzisyenlerin hayatlarını, hayatı sorgulamalarını, yaşadıklarını ve aşklarını konu alan filmleri sizler için listeledik.
Devamını Oku