18 YAŞINDAN BÜYÜKSEN OLUR.
Doğum tarihini gir
GİRİŞ YAP
SOKAK
10 Filmde, Kaykay Nereye Götürürse. #BizdeBöyle
05 Haziran 2020
Yokuş aşağı kaykay tarihi.

Hiçbir ânı boşa gitmeyen çok az şey var. Onlardan biri de kaykay sürmek. Kaykay, havalı ve vurdumduymaz görüntüsünün arkasında umulmadık derinlikte bir tarih ve kültür saklıyor. Hepsi senin için yaptığımız “10 Filmde Kaykay Kültürü Bizde Böyle” listesinde:

1.jpg

Video Days (1991) 23’

Sokaktan eşsiz görüntülerle kurgulanmış, yerinde duramayan bir kısa film Video Days. Çarpıcı müzikleriyle beraber değerlendirince insan istiyor ki bütün filmler kaykay ve sokak hakkında olsun. Teşekkürler Spike Jonze!

Minding the Gap (2018) 98’

Kaykay kültürü üzerine eşine az rastlanan bir anlatım. Yetişkin sorumluluklarıyla yüzleşmeye az zamanları kalan üç yakın arkadaşın, kendi aralarında ve hayatla yaşamaya başladıkları çekişme neden kaynaklanır, nereye varır? İzlemeye başlamadan önce mendiller hazırlansın.

2.jpg

Lords of Dogtown (2005) 110’

İzleyeni baştan sona kendine bağlamayı başaran havalı ve asi bir film. Yaptıklarıyla tanınmaya başlayan bir grup gencin, olmadık yerlerde kayarak yeteneklerini mükemmelleştirdikleri bir drama.

Dogtown and Z-Boys (2001) 91’

Lords of Dogtown’un yanında Z-Boys’tan birinin çektiği belgesel “Dogtown and Z-Boys” da izlenmeli. Kaykay tarihine nasıl zamansız bir ilham verdiklerini görelim diye!

3.jpg

That One Day (2016) 13’

Kaykay sürmenin aynı zamanda kendi içine bir yolculuk olduğunu kaykay sürenler iyi bilir. Bu kısa film de bu keşif odağında büyüleyici ve korkusuz bir kaykaycı kız grubunu anlatıyor.

Paranoid Park (2007) 85’

Genç bir kaykaycının dertleri ve büyüme çağının kopuşlarıyla mücadele ederken yaptıklarıyla da yüzleştiği ahlaki bir yolculuk. Bu filmi izlemek tıpkı kaykay sürmek gibi, hiçbir anı boşa gitmiyor.

4.jpg

Skate Kitchen (2018) 106’

Camille’in şehrin banliyösünde yalnız geçen hayatı, kaykay süren bir grup genç kızla kesişince enteresan biçimde değişiyor. New York’un altkültür deryasında diplere doğru indikçe arkadaşlığın gerçek anlamını öğrendiği kadar kendini de daha derinden tanımaya başlar.

Pray for Me: The Jason Jessee Film (2007) 81’

SKATEboarding dergisinin tüm zamanların en etkili 24. kaykaycısı olarak tanımladığı Jason Jessee’nin eşsiz karakterini odağına alan fıstık gibi bir belgesel.

5.jpg

The Devil’s Toy (1966) 15’

Montreal sokaklarında Longboard yasaklanmadan hemen önce, 1966’da çekilmiş bu kısa film, kaldırım sanatlarının en heyecan verici anlarını bir araya getirmiş. Eski ama hala süren bir dert, sokağın asi dili üzerinden kurgulanmış.

The Search for Animal Chin (1987) 66’

Kaykayın efsanelerinin bir araya geldiği The Bones Brigade, California, Nevada ve Hawai’de dolaşıp kaykay parklarına giderek yaşlı bir bilgeyi arıyor. Tony Hawk, Steve Caballero, Rodney Mullen, Mike Mcgill gibi isimlerden bahsediyoruz. Heyecanımızı saklamaya çalışıyoruz… #BizdeBöyle

İyi seyirler!Bunlar da ilginizi çekebilir
SOKAK - 2.08.2019 00:00:00
Rock müzik her zamankinden daha üretken ve daha geniş bir kitleye ulaşıyor. Bu da, her zamankinden daha fazla sayıda grubun radarımıza girmesini sağlıyor. Peki ama önümüzdeki yıllarda rock müziğin zirvesinde kimleri göreceğiz?
Devamını Oku
SOKAK - 24.09.2016 00:00:00
Bazen öyle hayranlık verici şeylere rastlıyoruz ki, hayal gücünün sınırları hakikaten yok demekten kendimizi alamıyoruz. İşte sana bunun enteresan örneklerinden biri.
Devamını Oku