18 YAŞINDAN BÜYÜKSEN OLUR.
Doğum tarihini gir
GİRİŞ YAP
MÜZİK
Son Feci Bisiklet hakkında daha önce duymadıklarınız
09 Ekim 2019
Dinleyenlerinin kendine saklamak istediği, “Aman abi sizi kimse keşfetmesin, en çok biz sevelim.” diyerek sahip çıktığı Son Feci Bisiklet hakkında daha önce keşfedilmemiş, çok az kişinin bildiği şeyleri senin için araştırdık. Eh, sana da 7 Ocak Pazar günü konserin keyfini çıkarmak kaldı. 

Son Feci Bisiklet’in bizi duygudan duyguya savuran şarkı sözlerine ve isimlerine bakalım...
Grubun solisti Arda aynı zamanda o dilinden düşürmediğin şarkı sözlerinin sahibi.
Şarkı sözlerinde uzay, astronomi, kozmoz vb temaları kullanmaktan hoşlanan Arda’nın konuyla ilgili bir de şöyle bir yorumu var;
“Dünyaya bakmıyorum çünkü dünyada ilginç bir şey yok, o yüzden uzaya bakıyorum.”
Önceki parçalarına baktığımızda şarkı isimlerinin şarkının içindeki sözlerde hiç geçmeyişini, Arda şöyle değerlendiriyor; “Şarkıları kitap gibi ele alıyordum. Kitap isimleri nasıl kitabın içinde geçmiyorsa, ben de kitaplardan feyz aldım. Benim için önemli olan içinde geçmesi değil. Konuyu, kompozisyonu toparlayabildim mi o önemli oldu. Koyduğum ismin herhangi bir şekilde konuyu etkilemesini, toparlamasını istedim. Bunu bilerek yaptım ve fark eden çok az kişi oldu.” 

Ankara’dan İstanbul’a...
Ankaralı grup müzik kariyerlerinde yakaladıkları başarının ardından İstanbul’a taşınıyor. Hala bir ayakları Ankara’da olan grup zaman içerisinde şöyle bir şeyi fark etmiş; “Ankara’dan İstanbul’a taşındık ama fark ettik ki aslında hangi şehirde olduğumuz önemli değil. Önemli olan bizim bir arada olup olmadığımız.” 

Sıra geldi son albüme...
Hepimizin bildiği gibi Son Feci Bisiklet’in son albümü Kötü Şeyler. Bu albümün oluşumu sırasında hangi duyguların peşinden gittiklerini araştırdığımızda Arda’nın ölen kedisinden haberdar olduk. Hemen ardından albüm kapağında kedi değil, bir köpek olması dikkatimizi çekti. Bunun ardında ise bambaşka bir hikayeye rastladık; Hayvanları çok seven Son Feci Bisiklet’in albüm kapağında bu köpeğin fotoğrafının olmasının sebebi üzücü bir hikayeye dayanıyormuş. 1920’lerde Amerika valisinin karısını öldürdüğü için ceza olarak köpeği hapse atmışlar. Kapaktaki köpek ise bu köpeğin ta kendisi. 
Bunlar da ilginizi çekebilir
MÜZİK - 24.09.2016 00:00:00
Bazen öyle hayranlık verici şeylere rastlıyoruz ki, hayal gücünün sınırları hakikaten yok demekten kendimizi alamıyoruz. İşte sana bunun enteresan örneklerinden biri.
Devamını Oku
MÜZİK - 2.08.2019 00:00:00
Rock müzik her zamankinden daha üretken ve daha geniş bir kitleye ulaşıyor. Bu da, her zamankinden daha fazla sayıda grubun radarımıza girmesini sağlıyor. Peki ama önümüzdeki yıllarda rock müziğin zirvesinde kimleri göreceğiz?
Devamını Oku