18 YAŞINDAN BÜYÜKSEN OLUR.
Doğum tarihini gir
GİRİŞ YAP
MÜZİK
Sokak Müzisyeni Olma Rehberi
23 Haziran 2020
Çünkü neden olmayalım?

“Sakın sokak müzisyeni olma!” rehberi gibi bir anlama da çıkabilirdi bu başlık tabii. Ama “Bizde Böyle” kuralsızlığıyla, canımız nasıl isterse öyle yaşadığımızdan, hemen nasıl sokak müzisyeni olunur öğrenmeye atıldık. “Sokak müzisyeni kaç para kazanır” gibi işin maddi yönlerine değil, teknik, taktik ve estetik taraflarına odaklanacağız. Bunları çözünce zaten cevabını öğrendiğimiz soru da şu oluyor: Sokak müzisyeni nasıl daha çok para kazanır?

Enstrüman seçimi

Sesi yüksek çıkan ama tüm sokağı bastırmayan, iyi düzeyde çalabildiğiniz bir enstrüman seçmek önemli. Diyelim vurmalı bir çalgı çalmak istiyorsunuz ve bunu da dikkat çekici olacağını düşündüğünüz bir şeyle, büyük metal varillerle yapmak istiyorsunuz. Bu seçim büyük bir yanlışlık olabilir çünkü bu tarz bir enstrüman seçimi bastırılamaz bir gürültüyle sokağın kendi armonisini bozacaktır. Sokak müziği sokağın sesiyle harmanlanınca tat verir.

1.jpg

Mekan seçimi

İzinli yerlerde izin belgesiyle çalmak, sokak müzisyenliği için atılacak ikinci adım olmalı. Böylece kimse tarafından rahatsız edilmeden şehrin en kalabalık yerlerinde çalma fırsatı da yakalanabilir. En önemli nokta, sabit bir yer edinmeye çalışmak. İnsanlara tanıdık geldikçe onların özel müzisyeni hissi oluşturacaktınız. Bozuk para atan müdavimleriniz olacak. Mümkün olduğunca ayak trafiğinin yoğun olduğu bir manzaraya kurulun. Bir süre sonra önünüzdeki kalabalık genişledikçe sokaktan geçenleri göremez hale gelmenin tarifsiz hissini yaşayacaksınız.

3.jpg

Müziği amaç olarak kullanın

Bugünün büyük müzisyenlerinin birçoğu, sokağın iyi bir okul olabildiğinin en canlı örnekleri. Onlar işlerini gerçek bir aşkla ve ciddiyetle yaptıkları için böyle ilerleyebildiler. Normalde pek az insanın dinleyebileceği müziklerle bile para kazanabilen müzisyenler var çünkü insanlar müzikten ziyade enerjiye para atarlar. Yani bir sokak fenomenine dönüşmenin ilk yolu, müziği amaç edinmek!

Reklamcılık A.Ş.

Bir kartvizit ya da ufak bir tabela hazırlayıp üstüne adınızı, sosyal medya hesaplarınızı yazın ki müziğinize bayılan insanlar sizi takip edip müziğinize ulaşabilsinler, başkalarına da anlatabilsinler. Sokak müzisyenleri eskiden kendi doldurdukları CDleri satarken şimdi çoğunun bir Youtube kanalı var.

Şaşırtmacılık esastır

Repertuar, sokak müzisyeninin altın bileziğidir. En az 1 saat boyunca çok iyi çalabileceğiniz şarkıların bulunduğu bir repertuarınız olması şart. Bu repertuar ne kadar geniş olursa o kadar süper olur çünkü önünüzden geçen insanlar sürekli aynı şarkıları duymaya başladıklarında müziğinize duyarsızlaşacaklardır.

2.jpg

TipBox

Toplayacağınız para için geniş bir kutu kullanın ki insanlar için para atmak kolay olsun. Yoksa kutuya tutturulamayan paralar hem sizin hem de dinleyicinin dikkatini bozacaktır. Zaten performans sırasında TipBox’ı aklınızdan çıkarın, parayı hiç düşünmeyin. Sadece eğlenmeye ve eğlendirmeye odaklanın.

Doğaçlama

Tüm iyi konserler içinde doğaçlama barındırır. Sizinki de öyle olsun. Notalara, akorlara değil sokağa uyun. Kapıda kuyruğu olmayan, vestiyere ve ışıklara ihtiyaç duymayan bir konser verin. Öyle güzel çalın ki tüm sokağın haberi olsun!Bunlar da ilginizi çekebilir
MÜZİK - 10.09.2020 00:00:00
Zorlu PSM Youtube kanalındaki dijital konserde Gripin'in tüm şarkılarına eşlik ettik! Ve konserin ardından merak ettiklerimizi sorduk! İşte yanıtları...
Devamını Oku
MÜZİK - 9.11.2019 00:00:00
Konserlerde karşımızda birçok sürpriz çıkabiliyor.
Devamını Oku