18 YAŞINDAN BÜYÜKSEN OLUR.
Doğum tarihini gir
GİRİŞ YAP
MÜZİK
Rock ve rap’i aynı albümde olduranlar
19 Mayıs 2022

1990’ların ilk yarısında dünyayı etkisi altına alan, rap ve rock’ı bir arada oldurmuş beş albümü hatırlıyoruz.Rap ve rock, birçok açıdan bakıldığında birbirlerine zıt kutuplar gibi algılanabilir. Sınırların silikleşmesinden, farklı lezzetlerin iç içe geçmesinden haz duyan kulaklar için bir araya geldiklerinde daha coşkulu, daha çarpıcı sonuçlar doğurduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. İlk örnekleri 1980’lerde duyulmuş olsa da 1990’ların ilk yarısında dünyayı etkisi altına alan, rap ve rock’ı bir arada oldurmuş beş albümü hatırlıyoruz. Listenin ardından, Türkiye’den bu kulvardaki beş tekliye de kulak kesiliyoruz.

Rock ve rap'i aynı albümde olduranlar çalma listesini dinlemek için buraya tıklayın!

Rage Against The Machine – Rage Against The Machine (1992) 

Yalnızca rap ve rock harmanları arasında değil; tarihin en başarılı ilk albümlerinden biri! “Killing In The Name”, “Know Your Enemy”, “Wake Up” gibi klasiklerle zamanlar ötesi bir etkiye sahip. Zack de la Rocha’nın insanı afallatan vokalleri ve Tom Morello’nun “bu ses gitardan nasıl çıkıyor?” dedirten partisyonları, 30 yıldır tazeliğini korurken ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Run D.M.C. – King of Rock (1985)

Yayımlandığı dönem değeri pek anlaşılmamış olsa da sonraki jenerasyonlar için bir başucu albümüne dönüşen, pek çok ilke imza atmış bir koleksiyonda sıra. Run D.M.C.’nin ikinci uzunçaları, tarihe “CD formatında piyasaya çıkan ilk rap albümü” olarak adını yazdırmıştı. Ayrıca yüksek enerjili gitar riffleri üzerine rap flowlarının serpiştirildiği ilk denemelerin yapıldığı albüm olarak da biliniyor. Bu da yetmedi derseniz, King of Rock’taki Yellowman düeti “Roots, Rap, Reggae” şarkısı, ilk rap ve dancehall melezlerinden biri.

Linkin Park – Hybrid Theory (2000)

Söz konusu rap ve rock harmanıysa, konunun bir noktada Linkin Park’a bağlanacağından şüphe yok. 2000’lere karakterini veren albümlerden biri olan Hybrid Theory, Linkin Park’a kariyerinin ilk Grammy’sini kazandırmıştı. Beş yıl önce aramızdan ayrılan Chester Bennington’ın kişisel sözleri ve dönemi için oldukça yenilikçi tınlayan prodüksiyon fikirleriyle,  hem düşündüren hem ayaklandıran bir başyapıt.

Saul Williams – Amethyst Rock Star (2001)

Saul Williams bir şair. Saul Williams bir müzisyen. Saul Williams bir oyuncu. Saul Williams bir yazar. Saul Williams gözüpek bir deneyci. Kariyeri birçok farklı ifade biçiminin etrafında şekillenen Williams’ın ilk stüdyo albümü, alternatif hip hop adına dönüm noktalarından biri olarak anılıyor. Prodüktörleri arasında; diskografisinde hem Slayer, hem LL Cool J, hem Johnny Cash’i bulundurabilen nadir isimlerden biri olan Rick Rubin de var. Rock, rap ve spoken word estetiklerini tek potada eriten, baştan sona sürükleyici bir albüm Amethyst Rock Star.  

Judgment Night OST (1993)

Stephen Hopkins’in 1993 tarihli suç / gerilim filmi Judgment Night’ın müzikleri, 90’ların ilk yarısında şaha kalkan rap-rock akımının rüzgârına kapılmış bir denemeydi. Happy Walters prodüktörlüğünde hazırlanan toplama albümde Sonic Youth & Cypress Hill, Helmet & House of Pain, Dinosaur Jr. & Del The Funky Homosapien, Slayer & ICE-T gibi düetler peşi sıra dizilmişti. Tool ve Rage Against The Machine’in de proje için bir parça kaydettiği ama iki ekibin de içine sinmediği için albüme katılmadığı biliniyor.

Türkiye’den 5 rap-rock titreşimi

Da Poet – Sen Oldurmaya Bak

“Merkür yine retrosunda, yıldızlar hizalanmazlar, olmaz. Takılma sen yine dene yap” diyen Da Poet şarkısı, heyecan verici gitar partisyonları ve hip hop beatlerini birlikte olduruyor. Çıkışa doğru duyulan gitar solosu da bu kokteyle pek yakışmış doğrusu!

Çilekeş & Fuat – Gözaltı

Çilekeş’in 2005’e tarihlenen ilk albümü Y.O.K.’tan cayır cayır bir Fuat düeti. Dönemin popüler akımlarından nu metal’in bu coğrafyadaki ilk yansımalarından biri belki de.

Aylin Aslım & Ayben – Gelinlik Sarhoşluğu

Bir beatbox’la açılan şarkı, hard rock riffleri ve bas yürüyüşleri üzerinde Aylin Aslım’ın kendini şöhrete kaptıranlara taş atan sözleri ve Ayben’in yüksek hızdaki flowlarını harmanlıyor.

Gökçe & Kamufle – Sittin Sene

Yerli hip hop sahnesinin yıldız isimlerinden Kamufle, farklı müzikal disiplinlerle dirsek temasında kalmayı alışkanlık edinmiş biri. Gökçe’yle 2014’te kaydettiği “Sittin Sene”, balkan rock ve rap füzyonu âdeta.

Ceza & Manga – Dursun Zaman

Ceza, 2008’de kariyerinin 10. yılını Bostancı Gösteri Merkezi’nde bol konuklu bir konserle kutlamıştı. Sahnede kendine eşlik edenlerden biri de rap ve rock elementlerini paletinde buluşturan Manga’ydı. “Dursun Zaman” şarkısının bu canlı performans kaydı, keşke stüdyo versiyonu da olsa dedirtiyor!

 Bunlar da ilginizi çekebilir
MÜZİK - 22.09.2016 00:00:00
Ne konserler gördük, yıllar geçse de üstünden hala tüylerimizi diken diken eder. Rock müzik tarihinin en efsane anları haline dönüşmüş, dağı taşı titretmiş bu konserlerden oluşan 10 albümü senin için seçtik.
Devamını Oku
MÜZİK - 10.05.2017 00:00:00
Müzikte dijital devrim yaşanıyor olabilir ama son 4-5 yıldır ortada olan bir gerçek daha var: Plak geri döndü!
Devamını Oku