18 YAŞINDAN BÜYÜKSEN OLUR.
Doğum tarihini gir
GİRİŞ YAP
MÜZİK
Rap’in 2017’den sonra Türkiye’deki Önlenemez Yükselişi
20 Ağustos 2021
Sözleri ezberlemeye çalışmak, tekrar tekrar dinleyerek bulunduğun yerden hem uzaklaşmak hem de tam da olduğun yerde durmak. Bir hikaye, bir anı, bir geçmiş, bir gelecek derken… Çok seviyoruz seni rap, ama çok!

Sözleri ezberlemeye çalışmak, tekrar tekrar dinleyerek bulunduğun yerden hem uzaklaşmak hem de tam da olduğun yerde durmak. Bir hikaye, bir anı, bir geçmiş, bir gelecek derken… Çok seviyoruz seni rap, ama çok!

Şimdi şöyle hepimiz bir uzaktan baksak, geriye dönsek bir satırın bir sözün bizdeki etkisi inanılmaz değil mi? O zaman ilk önce ilk başa gidelim 70’lere… Amerika’nın sokaklarında ortaya çıkan hip-hop kültürü o dönem ve sonrasında kendini ifade etmenin, sesini duyurmanın en iyi ve güçlü yolu oldu. Almanya’da yaşayan Türkler ise 90’lı yıllarda rap müziğin ilk dalgasını Türkiye’ye yaymaya başlamış, sesler daha yüksek çıkmaya başlamıştı bile. Devamının geleceği, çok daha yüksek dalgalarla geleceği belliydi. Sokak kültürünün yoğun olduğu ve mahallelerinde, ailelerinde çok fazla hikaye barındıran o günün ‘çocuklarını’ düşündüğümüzde söylenecek çok fazla şey vardı tabi… Biraz da inanmışlık belki de. Çünkü söylenemeyenleri söylemek cesaret istediği gibi bunu yaymak, kabul ettirmek, söylemekten vazgeçmemek bugün rap müziğin sahip olduğu yeri sağlam kılan en önemli şeyler arasında. Öyle ki bugün reklamlarda, radyolarda, festivallerde, sokakta, her kanalda kimimizin vazgeçilmezlerinden biri olan rap müzik, 2017’den sonra hepimizin vazgeçilmezlerinden biri oldu.

Türkiye’de rap müziğin Cartel ile bilinirlik kazandığını söyleyebiliriz. Ve hatta MFÖ, Bülent Ortaçgil gibi sanatçılar da şarkılarında rap tarzına ilk yer verenler arasında. Sonrası hepimiz için malum tabi. Ceza ve Sagopa… Kocaman bir nesli kendilerine hayran bırakan ikili. Konserleri, festival performansları, şarkıları ve hatta küslükleri. Artık cesaretleri ve özgünlükleriyle art arda gelen isimler de çokça sevilmeye başlamışlardı. İzmir’den, Bursa’dan farklı illerden rap sevdalıları kalabalık olmaya başlamışlardı bile. Tabi ki eleştiri onlar için de vardı her zaman. Kimi çok seviyordu kimi de baktığı taraftan çokça sorguluyordu. Sözler, ifadeler gerçekten böyle mi olmalıydı? Anlamlı mıydı, manidar mıydı? Sonrasında bugün her şarkısını ezbere bildiğimiz ve Rap’in önlenemez yükselişini daha da hızlandıran isimler ise öyle sanıyoruz ki heyecanın, coşkunun ve çok büyük anlamların temsilcileri oldu. Rap’in tarzına, dokusuna yenilikler geldi, çeşitlik kazandı ve hepimize yayıldı.

Nasıl vazgeçilmez oldu, popüler kültürün etkisi içinde mi yoksa çok daha derinlerde büyük anlamlar mı var soruları da akıllarda en çok düşünülenler. Öncelikle şundan emin olabiliriz ki artık dinleyicinin gücü çok daha büyük. Çünkü dijital dönüşümün en büyük imkanlarından biri de bu. İstediğimizi istediğimiz kadar, istediğimiz yerden dinliyoruz, gönderiyoruz paylaşıyoruz. Rap’in gücü ve yükselişi ise tam da buradan başlıyor işte. Rap kolay tüketilen bir şey olmadı, tam tersine üretmeye teşvik etti ve uzun süren bir yolculuk en keyifli zamanlarına kavuştu. Kendi içinde çok büyük taraflar hatta atışmalar olmasına rağmen rap buradan değil de çok başka yerlerde yer edindi kendine. Bu yüzden bu yükseliş herkese iyi gelmiş olabilir. Atışmalara rağmen hepimiz seviyoruz. Youtube trendlerinde hep ilk sıralarda yer alıyor, daima keşfedilmeyen alanları oluyor ve hatta büyük markalar önemli konular hakkında sesini rap müzik ile duyuruyor.

Şimdi burada bir tane rap şarkısı önersek diğerlerine haksızlık ederiz. Ama zaten herhangi bir dijital müzik platformunun en popüler şarkılar listesine girip bir tane rap şarkısı seçip kendinizi müziğin ve kaliteli sözlerin ritmine bırakabilirsiniz.Bunlar da ilginizi çekebilir
MÜZİK - 11.04.2020 00:00:00
5 efsane müzik belgeselini listeledik!
Devamını Oku
MÜZİK - 21.10.2016 00:00:00
Radiohead özletip özletip geri dönen gruplardan. Ama bir dönüyorlar, pir dönüyorlar!
Devamını Oku