18 YAŞINDAN BÜYÜKSEN OLUR.
Doğum tarihini gir
GİRİŞ YAP
MÜZİK
Müzik tarihinden oldurmaya bakma hikâyeleri
30 Temmuz 2022

Müzik tarihi geçmişten bugüne oldurmaya bakma anlarıyla dolu!Rap ve rock sahnelerinden ikonik figürlerin kariyerlerinin ilk yıllarına uzanıp, nasıl oldurduklarına bakıyoruz.  

Jay-Z

Shawn Carter, ya da hepimizin bildiği ismiyle Jay-Z, 90’ların başlarında yaptığı ilk kayıtlarla piyasadaki hemen hemen tüm plak şirketlerini ziyaret etti. Hepsinden de “Bu çocuk rezalet, bir hiç!” yanıtını aldı. Çareyi de ilk albümünü yayımlamak üzere kendi plak şirketini oldurmakta buldu: Roc-A-Fella Records. 1996 yazında Reasonable Doubt ile başlayan serüven, takip eden yıllarda Cam’Ron, Kanye West, Memphis Bleek gibi isimlerin de parçası olduğu benzersiz bir rap hazinesine dönüştü. Jay-Z de sadece ünlü bir rap müzisyeni olmakla kalmadı; başarılı bir yatırımcı ve New York müzik sahnesinin en etkili figürlerinden birine evrildi.

Jimi Hendrix

Elektro gitar denince akla gelen ilk isimlerden biri şüphesiz ki Jimi Hendrix. Enstrümanıyla 15 yaşında tanıştığında önünde birçoklarını caydırabilecek bir engel vardı: Hendrix solaktı fakat sağ el gitarıyla çalıyordu. Efsaneler, solak olmanın uğursuzluk getirdiğine inanan babasının onu sağ eliyle çalmaya zorladığı yönünde. Gitarı ters çevirip, telleri de kendine uygun şekilde yerleştirerek taklit etmesi mümkün olmayan özgün stilini oldurdu. Babası civardayken sağ eliyle çalıyormuş gibi yaptığı ama kendi başına kaldığında ya da grubuyla stüdyoya girdiğinde ters yüz edilmiş şekilde çaldığı da anlatılır.

Patti Smith

New York, 1970’ler... Vietnam Savaşı’nın gölgesinde, yeni sanat akımları şekillenmekte... Toplumun kurallarına, kalıplarına sığmayan Patti Smith de şiiriyle, müziğiyle kendini ifade etmenin yollarını yaratan ikonik figürlerin başında geliyor şüphesiz. Beat Kuşağı estetiğini garage rock’la harmanlayan orijinal stiliyle şehrin ünlü müzik mekânı CBGB’de filizlenen Patti Smith şarkıları, üzerinden yaklaşık 50 yıl geçse de ufuk açmaya devam ediyor. Kurallara kulak asmadan kendini oldurmaya bakmanın en ilham verici örneklerinden biri olan Smith, birçokları tarafından “gerçek punk şairi” ya da “punk’ın vaftiz annesi” olarak tanımlanıyor.

Elvis Presley

Şu sıralar Baz Luhrmann yönetmenliğinde çekilen biyografik film ELVIS’le yeniden gündemde olan Rock'n’roll'un Kralı için “Oldurmaya Bakmanın Kralı” lakabı da uygun olabilirmiş! Liseden mezun olduktan sonra profesyonel bir müzik kariyeri için Memphis’teki stüdyoların kapılarını arşınlayan Elvis, bir yandan da geçimini kamyon şoförlüğü yaparak sağlıyordu. Bir gün Eddie Bond’un yeni kuracağı orkestranın solist seçmelerine davet edildi, grupla birlikte sahnede birkaç şarkı söyledi. Perfromansı takiben Eddie Bond’dan “Bir şarkıcı olmasının imkânsız olduğu” yorumuyla birlikte şoförlüğe geri dönmesi tavsiyesini aldı. Bu onu yıldırmadı ve gerisi malumunuz...

Kendrick Lamar

Modern rap sahnesinin en güçlü hikâyecilerinden Kendrick Lamar, Compton’daki çocukluk yıllarında çetelerin hüküm sürdüğü, suç oranı yüksek sokaklarda verdiği mücadeleyi birçok şarkısında dillendirdi. Hayatını müzikle kurtardığını defalarca ifade eden Kendrick Lamar, okul yıllarında utangaç, içine kapanık ve sessiz biri olarak biliniyormuş. 2003’te henüz 16 yaşında yayımladığı ilk mixtape’i, kendini en iyi ifade ettiği yolun rap olduğunun ayak sesleriydi. Devamı sayısız Grammy Ödülü, Pullitzer Ödülü, Billboard Music Ödülü ile dolup taşan bir koleksiyon... Sıkı Kendrick Lamar hayranları, her albümünde çeşitli şarkılara sızan referanslarla çocukluk ve ergenlik yıllarında çevresinde olan figürlere de oldukça aşina.

 

 

 Bunlar da ilginizi çekebilir
MÜZİK - 20.03.2020 00:00:00
Hazır evdeyken, eşyaların yerini kulaklara göre değiştirmenin tam zamanı. En iyi sesi almak için 4 altın kuralı santimlerine kadar sıraladık.
Devamını Oku
MÜZİK - 20.04.2016 00:00:00
Senin müziğin hangisi?
Devamını Oku