18 YAŞINDAN BÜYÜKSEN OLUR.
Doğum tarihini gir
GİRİŞ YAP
MÜZİK
Kadıköy Sound’un Gizemi
16 Ekim 2019
Manchester Sound ya da Seattle Sound gibi ismen lokasyon bazlı gibi görünse de müziği bulundukları yerden tüm dünyaya yayılan akımlara aşinadır müzikseverler… Bu tabirlerin sebebi sadece duygu, düşünce ya da üretim biçimi ortaklığı değil elbette, esasen ortaya koyulan müzik türünün de birbiriyle akrabalığı esastır.

Türkiye’de ise yıllardır bir var olan bir kaybolan bi’ tabir var: Kadıköy Sound.

Demirhan Baylan, “Bir gün Cenk ile (Cenk Taner - Kesmeşeker) oturuyorduk, konumuz da Manchester Sonud idi, laf arasında öyle uydurduğumuz bir şey oldu bu, yoksa öyle bir şey yok tabii!” der. Kadıköy – Moda – Feneryolu – Suadiye hattında semtin havasından mı suyundan mı bilinmez o kadar çok müzisyen yetişti ki son 30 – 40 yılda (Fikret Kızılok’tan MFÖ’ye kadar uzanabilir hatta), bu underground kalıp ya da söylem yıllar içinde bilhassa rock müzik ve türevleriyle ilgilenen dillere pelesenk oldu. 90’lı yıllarda özellikle Kesmeşeker, Nekropsi, Pentagram, Mavi Sakal, Kargo, Athena, Duman, Vega gibi grupların aynı bölgede sanatlarını icra etmesi sonrası insan düşünmeden edemiyor, bunun adını koymak lazım mı acaba? diye. Ki yine yolu zamanında sık sık Kadıköy’e düşen efsane isimlerden Yavuz Çetin’i, tam bir Kadıköylü olan Erkin Koray’ı, ismi duyulduğunda akla Moda gelen Barış Manço’yu da unutmamak lazım bu bağlamda… Bu duayenler o zamanlar kimsenin cesaret edemeyeceği müziklere yelken açmıştı. Oldurulamayanı oldurmuştu bir nevi…

Tabii bu müzisyenlerin ortaya koyduğu müzik tarzı yani sound’ları, tavırları ve sevenlerinin heterojenliği “Kadıköy Sound” isminin salt bir “müzik akımı” olmaktan ziyade bir duygunun karşılığı gibi kullanılabileceğinin altını çiziyor sanki.

Kadıköy’de üretim günümüzde de devam ediyor (Yüzyüzeyken Konuşuruz, Son Feci Bisiklet vb…) tabii. Yine bu yeni nesil grupların yaptığı da tartışılan bu kavramın altına mı giriyor yoksa daha çok “Kadıköy Kafası” diye yuvarlayabileceğimiz bir konsepte mi dahil oluyor bilemiyoruz. Belki de martı sesi, vapur düdüğü, simit kokusu, gençlerle dolu sokakları, moda sahilinden gelen deniz kokusu ve benzeri türlü duyguların müzikle kesiştiği şeydir Kadıköy sound?

Sorması bizden üstüne düşünmesi hepimizden. :)Kadikoy_1_1080x1080.jpg
Kadikoy_2_1080x1080.jpg
Bunlar da ilginizi çekebilir
MÜZİK - 17.04.2016 00:00:00
Dört teker üstünde şov!
Devamını Oku
MÜZİK - 7.01.2023 00:00:00

Sokağın ritmi hiç durmuyor! Çeşit çeşit müziğin ve grafiti kültürünün doğduğu yer olan sokaklar, fenomene dönüşmüş pek çok dans stilinin de ortaya çıkışında başrolde.

Devamını Oku