18 YAŞINDAN BÜYÜKSEN OLUR.
Doğum tarihini gir
GİRİŞ YAP
MÜZİK
Da Poet: “Tıkanmanın ilacı akışına bırakmak”
18 Mart 2022
Hem “Sen Oldurmaya Bak” şarkısını hem de üretim pratiklerini Da Poet’ten dinledik.

“Hata yap ama yine gelip tekrar bardağın boş tarafını doldurmaya bak” diyen Da Poet şarkısı “Sen Oldurmaya Bak”ın çıkışının ardından müziğin titreşimlerini canlı canlı hissetmek için 20 Mart’ta KüçükÇiftlik Park kış sahnesinde buluştuk. Önce Da Poet (ve konukları İdil Meşe & Barış Demirel), ardından Yüzyüzeyken Konuşuruz ile rap ve rock’ı aynı sahnede oldurduğumuz unutulmaz bir gece oldu!

Da Poet, yerli sahnenin en üretken prodüktör ve MC’lerinden biri ve üretimlerine kurucusu olduğu Nuhado Records çatısı altında devam ediyor. Hem “Sen Oldurmaya Bak” şarkısını hem de üretim pratiklerini Da Poet’ten dinledik.

“Sen Oldurmaya Bak” şarkısının dinleyende nasıl duygular harekete geçirmesini, dinleyeni ne şekillerde motive etmesini diliyorsun? Parçanın misyonu hakkında düşüncelerin neler?

Hayatta bazen basit olanı unutup ve bunun sonucunda kendimizi olmadık yerlerde gereksiz yere debelenirken bulabiliyoruz. Aslında bir parça motivasyon ile kararlılık çok kapıyı açabiliyor. Bazen olmasa bile peşini bırakmamak gerek. Benim kendi hikâyemde hep böyle oldu, dinleyiciye de bunu geçirmeye çalıştım.

“Sen Oldurmaya Bak”ın çok dinamik bir enerjisi var. Parçanın enerjisini belirlerken nelere dikkat ettin? Nelerden ilham aldın?

Parçanın altyapısında rock müziğe bir atıf var. Biraz da günümüz soundlarından örneklerle birleştirip dinamik bir sound oluşturmaya çalıştım. Genel olarak kolaj bir müziğim var; sadece tek bir şey ile yetinemiyorum. Bu parçanın motive edici yanına bir katkı yapıyor bence. Hayatın olağan akışı gibi sürekli yükselen ya da düşen bir yapı. Sağ olsun parçadaki solo elektrik gitarları da Anıl Kırkyıldız çaldı. O da renk kattı.

Sürekli üreten bir müzik insanı olarak, tıkandığını hissettiğin zamanlarda nasıl oldurmaya bakıyorsun?

Akışına bırakmaya çalışıyorum, ilgilenmiyorum. Kafamı başka bir noktaya çevirip yeni şeylerle beslenmeye bakıyorum. Mesela yeni tarzlarda geriye dönüp gözümden kaçırdığım albümleri dinliyorum. Ya da bazen tamamen müzikle olan ilgimi bir süre kesip zihnimi hasada bırakıyorum. Bunların hepsi bana eksik noktaları birleştirmede yardımcı oluyor. Biliyorum artık her şey çok hızlı ve hemen olsun isteniyor ama tıkanmanın en faydalı ilacı genelde akışına bırakmak oluyor.

Hata yapmanın, hataları kabul etmenin, tekrar başlamanın müziğinde ve hayatında nasıl bir yeri var?

Çok uzun zamandır müziğin içerisindeyim. Ve bu uzun zaman diliminin çoğunda da hep profesyonelliği düşünmeden ya da profesyonel bir destek almadan tamamen kendi bildiğimiz gibi yaşadık, ürettik. Bunlar da doğal hataları beraberinde getirdi zaman zaman. Ben hâlâ öğreniyorum. Eğer hataları öğrenme sürecinin doğal bir parçası olarak kabul ederseniz önünüze ışık olarak geri dönüyorlar. “Tecrübe en iyi öğretmendir” demişti bir parçada Guru.

Rap kültürü, dünyanın dört bir yanında sokak kültürüyle birlikte anılıyor. Senin
üretimlerinde sokağın nasıl etkileri var?

Ben yıllarca graffiti kültürünün içindeydim. Gruplar kurduk, yüzlerce çalışmalarımız oldu. Sokak sanatı (graffitiden bahsediyorum) hip hop'un görsel parçasıdır. Biz böyle büyüdük ve bu üretimlerimize de yansıdı. Parçalarda iyi bildiğimiz için graffiti ile ilgili referanslar verdik, graffiti festivallerinde çaldık. Bunlar da ilginizi çekebilir
MÜZİK - 10.09.2020 00:00:00
Zorlu PSM Youtube kanalındaki dijital konserde Gripin'in tüm şarkılarına eşlik ettik! Ve konserin ardından merak ettiklerimizi sorduk! İşte yanıtları...
Devamını Oku
MÜZİK - 9.03.2020 00:00:00
Yeni nesil Türk rock müziğinin yükselen gruplarından Yaşlı Amca’ya merak ettiklerimizi sorduk.
Devamını Oku