18 YAŞINDAN BÜYÜKSEN OLUR.
Doğum tarihini gir
GİRİŞ YAP
MÜZİK
10. Yılını Olduran 5 Efsane Albüm
22 Haziran 2022

2012’ye iz bırakmakla kalmayıp kendinden sonrakileri de şekillendirmiş 5 albümlük seçkimiz!10. yılını oldurmasına rağmen dinleyenin zihninde yeni kapılar açmayı, ilham vermeyi sürdüren albümlerden bir seçki hazırladık. Beklenmedik heyecanlar sunanlar, üniversite derslerine konu olanlar, yeni müzikal geleneklerin fitilini yakanlar... İşte 2012’ye iz bırakmakla kalmayıp kendinden sonrakileri de şekillendirmiş 5 albümlük seçkimiz!

Kendrick Lamar – Good Kid, M.A.A.D. City

Prestijli müzik platformları tarafından 2012’nin en iyi albümü ilan edilen Good Kid, M.A.A.D. City, küresel hip hop sahnesinin gidişatını şekillendiren kayıtlardan biri. Büyük bir plak şirketi bünyesinde yayımlanan ilk Kendrick Lamar albümü olan koleksiyon, sürükleyici bas yürüyüşleri ve atmosferik kompozisyonlarının ötesinde; hikâyeciliği ve söz yazımıyla geride kalan 10 yılda ilham yaymaya devam etti. Nitekim albüm, yaklaşık 8 yıldır Georgia Regents University’nin edebiyat departmanında ders olarak işleniyor. Kendrick Lamar için “hip hop’ın James Joyce’u” yakıştırmalarının temelini atan da bu albüm. 

Tame Impala - Lonerism

“Elephant”, “Feels Like We Only Go Backwards”, “Mind Mischief” gibi Tame Impala denince akla gelen modern klasikleri bünyesinde barındırıyor Lonerism. Avustralyalı grubun ilk albümünün de temel yakıtı olan 70’ler psikedelik rock ilhamını pop ile buluşturması itibariyle, Tame Impala zaman çizgisinde bir kırılmaya işaret ediyor. Grubun esas kişisi Kevin Parker, albümün haritasını şu cümleyle çıkarıyor: “Sanki Britney Spears, The Flaming Lips’le birlikte söylüyor.” Lonerism, Tame Impala’nın ilk Grammy adaylığını da olduran albüm aynı zamanda. 

alt-J – An Awesome Wave

Britanya’nın en prestijli müzik ödülü Mercury Prize, her sene yılın en iyi albümüne veriliyor. Bu ödülü ilk albümüyle kazanmak, bir grup ya da müzisyenin hayalini bile kolay kolay kuramayacağı bir başarı. Indie rock grubu alt-J, 2012 çıkışlı An Awesome Wave ile Mercury Prize’a layık görülmüştü. Yakın tarihin en başarılı ilk albümlerinden biri olan 13 şarkılık albüm, yenilikçi karışımları ve metaforlarla donatılmış sözleriyle 10 yıldır tazeliğinden hiçbir şey yitirmedi. An Awesome Wave’den parçalar; Atypical, Broad City, Suits gibi popüler dizilerde de kulaklara çalınmıştı.

Grimes – Visions

Grimes’ın kendine özgü işçiliğiyle hayat bulan; prodüksiyon anlamında birçok tabuyu yıktığı konusunda otoritelerin ağız birliği yaptığı bir albüm Visions. Grimes’ın kendi evinde, yalnızca GarageBand programını kullanarak oldurduğu bu fantastik albüm, çağının pop müzik atmosferinde yenilikçi ufuklar açan bir çalışma. Montreal’in Mile End mahallesinden yayılan ve kendin yap düsturuyla üretilmiş seslerin uluslararası sahnede ilgi görmesine yol açtığının da altını çizmekte fayda var. Juno Awards’ta Yılın En İyi Elektronik Müzik Albümü seçilen Visions, Grimes’ın müzik dehasını gözler önüne seriyor.

Jack White – Blunderbuss

2000’lerin her işiyle spot ışıklarını üstüne çeken en üretken müzisyenlerinden birinin solo serüveninin başlangıcındayız. The White Stripes, The Raconteurs, The Dead Weather gibi gruplarıyla modern rock müziğin yol göstericilerinden biri olan Jack White, kaydından prodüksiyonuna her şeyini kendi başına oldurduğu Blunderbuss albümüyle isminin ve mirasının oluşturduğu haklı beklentileri karşılamakla kalmadı; şarkı yazarlığında yeni bir dönemi başlattı. Başrolde akılda kalıcı riffler yerine dile dolanan vokal melodileriyle blues rock harikaları yarattığı Blunderbuss, 2012’nin en çok satan plağı olarak da müzik tarihine adını sağlam bir şekilde yazdırdı. Bunlar da ilginizi çekebilir
MÜZİK - 21.08.2019 00:00:00
Bir cover şarkıyla çıkış yakalamış olan Duman’ı, Türkiye’nin en önemli rock gruplarından biri yapan özelliklerden biri de bu ülkenin müzik değerlerine sahip çıkmaları. Duman, cover’ladığı şarkılarla bir anlamda “ustalara saygı kuşağı” yapıyor ve milyonlarca dinleyicisine, belki de daha önce keşfetme fırsatı bulamadıkları nice güzel şarkıları, nice güzel ustaları tanıma, keşfetme şansı sunuyor.
Devamını Oku
MÜZİK - 14.02.2017 00:00:00
Ah
Ah eğleniyor kendi başına
Ah neşesi yeter
Ah umurunda mı sandın bu dünya
Devamını Oku