18 YAŞINDAN BÜYÜKSEN OLUR.
Doğum tarihini gir
GİRİŞ YAP
EĞLENCE
Sokaklara dönmeden önce izlenmesi gereken müzik belgeselleri
11 Nisan 2020
5 efsane müzik belgeselini listeledik!

“Mü – kem – mel!” dediğimiz müzikler nasıl yapılıyor, o efsane müzisyenler nasıl efsane oluyor, biz dinleyiciler için hayret uyandıran bir konu. Belgeseller sayesinde şaşkınlığımıza şaşkınlık katarken yeni ve harika şeyler öğreniyoruz. Hazır evdeyken yeni bilgiler öğrenip, sokaklara döndüğümüzde onları paylaşabilelim diye müzik belgeselleri listesi hazırladık!

Anvil! The Story Of Anvil (2008)

anvil.jpg

Heavy Metalcilerin gözlerini yaşartacak bir belgesel, Anvil! The Story Of Anvil. Kanadalı metal grubu Anvil’in Roadieliğini yapan Sacha Gervasi’nin yaptığı belgesel, saf Rock n’ Roll sevgisinin manasını kavramınıza yarayacak.

DIG! (2004)

dig.jpg

Brian Jonestown Massacre ve the Dandy Warhols’un peşinde 7 yıl süren koşturmacanın eseri. Sundance Film Festivali’nden en iyi belgesel ödülünü kaptığını da ekleyelim. Bir de tadımlık verelim: The Dandy Warhols elemanları Brain Jonestown Massacre hakkında konuşurken aralarında şöyle bir diyalog geçiyor:

    - Artık bizi takip ediyorlar. Bundan sonra onları yanımızda istemiyorum.
    - Ben yine de albümlerini alırım ama.

Scott Walker: 30 Century Man (2006)

scott-walker.jpg

60’ların kadife sesli müzik ikonluğundan bugünkü münzeviliğine, Scott Walker alternatif ve yaratıcı sanatçılığın dikkat çeken bir örneği. David Bowie’nin yapımcılığını üstlendiği belgeselde Scott Walker’ın müzisyen arkadaşları ve tanıdığı yersiz yurtsuz bohemlerle yapılmış röportajlar da var. Scott Walker: 30 Century Man, sadece hayranlar için değil onu tanımayanlar için de ilgi çekici olacak bir belgesel.

Some Kind of Monster (2004)

some-kind-of-monster.jpg

Metallica hakkında her şeyi bilenleri de, hiçbir şey bilmeyenleri de çarpacak bir belgesel: Some Kind of Monster! Özellikle basçı seçimlerinin yapıldığı görüntülere vurulacağınız belgesel, Heavy Metal’in bu efsane grubuna atılacak çok ciddi ve çok eğlenceli bir bakış sunuyor.

Queen: Days of Our Lives (2011)

Queen.jpg

Yıllarca dünyanın en iyi rock grubu olmanın yükünü taşıyan Queen hakkında çekilmiş belgeselde, grubu ilk defa kendi hikayesini kendisi anlatırken izliyoruz. Yeni çekilmiş röportajlar ve daha önce gün yüzü görmemiş görüntülerle şenlendiren belgesel, zekice ve ince bir espri anlayışıyla harmanlanmış.

Bonus: İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek (2005)

istanbul-hatirasi.jpg

Sosyolojik ve müzikal saptamalarıyla Türkiye’nin müzik mirasını kapı kapı açarken hem eğlendiren hem hayret içinde bırakan İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek, Fatih Akın’ın en iyilerinden. Ülkedeki engin müzik kültürünün içinde kaybolurken ilham verici yanlarına baştan sona hayran kalacaksınız.Bunlar da ilginizi çekebilir
EĞLENCE - 21.08.2019 00:00:00
Bir cover şarkıyla çıkış yakalamış olan Duman’ı, Türkiye’nin en önemli rock gruplarından biri yapan özelliklerden biri de bu ülkenin müzik değerlerine sahip çıkmaları. Duman, cover’ladığı şarkılarla bir anlamda “ustalara saygı kuşağı” yapıyor ve milyonlarca dinleyicisine, belki de daha önce keşfetme fırsatı bulamadıkları nice güzel şarkıları, nice güzel ustaları tanıma, keşfetme şansı sunuyor.
Devamını Oku
EĞLENCE - 15.04.2016 00:00:00
Nostaljiden günümüze gelenlerde bugün!
Devamını Oku