18 YAŞINDAN BÜYÜKSEN OLUR.
Doğum tarihini gir
GİRİŞ YAP
EĞLENCE
Sahnenin ve Ekranın Yıldızları
Sahnelerde ve beyazperdede başarıyı yakalamış isimlere kısa bir bakış.

Hem çaldım, hem de oynadım

Sahnelerde ve beyazperdede başarıyı yakalamış isimlere kısa bir bakış.

Mutlaka yetenekli bir arkadaşınız, tanıdığınız vardır. Yetenekli insanı izlemesi hem çok keyifli hem de şaşırtıcı olabiliyor. Ellerinden her iş gelir. İyi yemek yapar, muhabbeti iyidir, iyi dans eder (hoş artık şimdi sadece evde gölgelerimizle dans edebiliyoruz), sporda iyidir, istediği müzik aletini hemen çalmayı öğrenebilir, video çeker, şaka yapar… Yetenekli insanların bir de ünlü olanları vardır. Onlar artık bu işi sanat seviyesine getirmiş, çok farklı bir noktaya gelmişlerdir. Yerli yabancı bir çok sevdiğimiz sanatçı bir çok farklı disiplinde işler sergilemiş, bizleri de kendilerine hayran bırakmakla, daha çok hayran olmak arasında bir yere sıkıştırmışlardır.

Şimdi sizler için yerli ve yabancı hem çok iyi oyuncu, hem de çok iyi yorumcu olan isimlere bir göz atalım. Tabii sinema sanatçılarının bu konuda bir avantajı var ister istemez. Çünkü zaten diksiyon ve ses eğitimi alıyorlar. Fakat bazı şeyler sadece eğitimle değil, gerçekten içten gelen saf ve pırıl pırıl yetenekle olabiliyor.

MADONNA

Hem oyunculuğu hem de şarkıcılığıyla nam salmış isimlerden belki de en ünlülerinden biri tabii ki popun kraliçesi Madonna. Madonna’nın filmografisi say say bitmiyor. Who’s That Girl, Body of Proof, Evita, Dick Tracy, Desperately Seeking Susan, Shangai Surprise ve Tarantino’nun yönettiği The Four Rooms sadece oynadığı filmlerden birkaçı. Hatta 2002 James Bond filmi “Die Anther Day”de de kısa bir rolü var.

Desperately Seeking Susan’ı izlemediyseniz öneririm.

LADY GAGA

Madonna’dan Lady Gaga’ya geçelim. Aynısının daha günceli gibi de düşünebilirsiniz. Tabii ki oyunculuk kariyeri daha Madonna’yla yarışamaz bir halde olsa bile kendisi 2019 yılında Oscar’ı oyunculukla olmasa da şarkıyla almış durumda. Filmografisi de etkileyici: Sin City, Machete Kills gibi aksiyon filmleri yanı sıra 2019’daki Oscar sahibi A Star Is Born ve 2021’de beyazperdeye gelecek olan Adam Driver’la birlikte başrölde olduğu House of Gucci… Lady Gaga da oyunculuğunu ispat etti. Zaten pop yıldızı. Daha ne olsun artık?

Şu video 1 milyardan fazla izlenmiş. Buyurun.

ANNE HATHAWAY

Lady Gaga beyazperdeye paralel geçiş yapan tek şarkıcı değil tabii ki. Bazen de oyunculuktan şarkıcılığa geçiş mümkün.

Anne Hathaway, Hugo’nun klasiği "Les Misérables / Sefiller" için Grammy'ye aday gösterilen film müziği de dahil olmak üzere beş film müziğinde yer aldı. Ses deseniz var, dans da var, güzel deseniz dünyalar güzeli… Bazı insanlar biraz şanslı mı doğuyor yoksa şanslarını kendileri mi yaratıyor, işte Anne Hathaway noktasında insanın kafası gerçekten karışıyor.

"Rio" albümleri ve devam filmi Billboard Soundtracks listesinde 11 ve dördüncü sırada yer alıyor. "Les Mis" için film müziği, hem Billboard 200 hem de Billboard Soundtracks listelerinde en üst sırada yer aldı.

Sefiller’de canlandırdığı Fantine karakterine En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandıran Hathaway'in performansı ve seslendirdiği şarkı "I Dreamed a Dream" ABD listelerinde 69 numaraya kadar yükseldi. Bu kız daha ne yapsın?

JOHNNY DEPP

Rock’n Roll dünyasında ve sahnelerde esen isimlerden birisi de tabii ki Tim Burton’un neredeyse üvey evladı olacak isim Johnny Depp. Gerek canlandırdığı tuhaf karakterler, gerekse rakçı kişiliği ile tam bir rock’n roll fedaisi. Müzik tarafını çok onaylamasak da bu liste içinde en uzun süredir müzikle ve sinemayla aynı anda uğraşan bir isim. Emeğe saygı diyoruz. Son olarak kendisini Hollywood Vampires adlı fantastik ekiple sahnelerde gördük. Ekip Alice Cooper, Johnny Depp ve Aerosmith’ten Joe Perry’den oluşuyor.

MARILYN MONROE

Tüm dünyaca hem oyuncu, hem şarkıcı olarak tanınan efsanelerin kralları Frank Sinatra, Elvis’i bir kenara koyalım ama Marilyn Monroe’yu hatırlamadan olmaz. Monroe bir döneme tam anlamıyla damgasını vuran bir ikon.

Günümüzde hala Diamonds Are A Girls Best Friend’deki şu sahnenin benzerleri çekilmekte.

JUSTIN TIMBERLAKE

Pop aleminden bir çok yıldız çıkıyor. Bunlardan birisi de Justin Timberlake. Romantik komedilerin ve aşırı pahalı konserlerin vazgeçilmesi, herhalde yeteneğiyle Robbie Williams’ı çatlatıyordur.

Kendisinin Saturday Night Live’daki şu muhteşem taklit performansıyla sizleri başbaşa bırakıyorum.

Eminem

Rap’in kuşkusuz efsanelerinden Marshall Bruce Mathers III ya da daha kısaca Eminem’in hayat hikayesinden rahat bir tavırla esinlenmiş 8 Mile filmini ve Eminem’in bu filmde “kendisini canlandırırken” yarattığı atmosferi ve Eminem’in performansını geçmek olmaz. Brittany Murphy ve Kim Basinger gibi oyuncuların yanında 1995’in Detroit’inde canlandırdığı B-Rabbit rolü gerçekten diğer yıldızların yanında en az onlar kadar parlak ve başarılıydı. 2002 yılındaki bu deneyiminden sonra çeşitli fırsatlarda yine ekranlarda endamını gördüğümüz Eminem’le bir de Adam Sandler, Seth Rogan ve Leslie Mann’ın oynadığı –tabii ki- bir Juddd Apatow filmi olan Funny People’da karşılaşmanınızı öneririz. Gerçek yetenek her yerde kendini anında belli ediyor. Hiç şaşmaz.

Loose Yourself’i de şöyle bırakalım

Flea

Big Lebowsky’den Back To The Future’a kadar uzanan ilginç yelpazesiyle Red Hot Chili Peppers’ın çılgın bas gitaristi Flea

Yaptığı her işte kendi farkını ortaya koyan Jack Black

TÜRKİYE’DE DURUMLAR…

Gelin biraz da ülkemize de bir bakalım. Bizde de Zeki Müren, Ajda, Emel Sayın gibi gibi çok değerli ismin oynadığı filmler ilk olarak aklımıza gelse de günümüze geldiğimizde sahnelerden perdelere eski yıllardaki kadar büyük bir transfer göremiyoruz.

Mazhar Alanson

Tabii her durumun istisnaları var. Bunların başında da MFÖ’nin M’si, Mazhar alanson yer alıyor. Ali Poyrazoğlu ile harika bir performans çıkarttığı Arkadaşım Şeytan, Güven Kıraç’la birlikte sinirlerimizi boza boza güldürdüğü Kirpi (İzlemeyen varsa mutlaka izlesin) ve tabii Cem Yılmaz’la birlikte şovunu yaptığı Her Şey Çok Güzel Olacak ve Hokkabaz’ı saymazsak olmaz. Alanson’un tiyatro eğitiminin oyunculuğuna etkisini görmemek ve kendisinin karakterden karaktere girerken sergilediği başarısına kayıtsız kalmak imkansız.

Özkan Uğur

Sahnede izlemeyi en sevdiğimiz isimlerden biri de yine MFÖ’den, yine bir yetenek mobbası Özkan Uğur… Harika bir bas gitaristin ötesinde, nefis bir vokalist ve aynız zamanda müthiş bir oyuncu kendisi. Gerçekten de hem sahnede, hem de ekranda izlemesi bu kadar keyif alan başka çok az insan bulabilirsiniz. Cennet Mahallesi’ndeki rolünden, artık günümüzün komedi klasikleri haline gelmiş G.O.R.A, A.R.O.G, Arif v 216, Pek Yakında ve Yahşi Batı’nın dışında efsane film Eşkiya’da kendisine denk gelebilirsiniz. Özkan Uğur’la umarız daha birçok filmde ve albümde karşılaşırız.

Teoman

Eğer konu rock yıldızlığı ise ülkemizin yetiştirdiği isimlerin başına herhalde Teoman gelir… Gençlik grubu Indians’dan beri sahnelerde olan Teoman, arada bir de sinemaya göz kırptı fakat hep fazla “anlaşılamayan” filmlerle aklımızda yer etti. Tabii ki bu Teoman’ın yeteneğine gölge düşürecek bir durum değil. Romantik, Barda, Filler ve Çimen, Mumya Firarda dışında kendisinin senaryosunu yazdığı Balans ve Manevra’da Teoman’ı beyazperdede görüğümüz filmlerden aklımıza ilk gelenler.

BARTU KÜÇÜKÇAĞLAYAN

Sevin ya da sevmeyin, günümüzde hem ekranda hem de sahnede ülkemizdeki en başarılı isimlerin başında Bartu Küçükçağlayan geliyor. Ödülse ödül, albümse albüm, şarkı sözü yazmaksa şarkı sözü yazmak, senaristlikse senaristlik. Bu çocuk daha ne yapsın?

Herkese bol müzikli ve istediği şeyi yapmalı günler.Bunlar da ilginizi çekebilir
EĞLENCE - 11.04.2020 00:00:00
5 efsane müzik belgeselini listeledik!
Devamını Oku
EĞLENCE - 17.04.2016 00:00:00
Dört teker üstünde şov!
Devamını Oku