18 YAŞINDAN BÜYÜKSEN OLUR.
Doğum tarihini gir
GİRİŞ YAP
EĞLENCE
Evdeki İmkanlarla Basit ve Etkili Çekim Teknikleri
18 Haziran 2020
Kendi fotoğrafçın ol!

Oyalanmada çıtayı yükseltiyoruz! Fotoğraf uğraşına test edilip onaylanmış etkili tekniklerle yaratıcılık katmak isteyenler, ihtiyacımız olanlar şunlar: bir tripod ve fotoğraf çeken bir cihaz işimizi görür. Yolun bundan sonrasına deneysellikle devam edeceğiz:

1.jpg

Nesnelerin içinden görmek

Kamera merceğini veya ışığı, saydam şeylerle kısmen ya da tamamen kapatarak deneysel sonuçlar çıkarabiliriz. Örneğin ışığı renkli bir şişenin içinden yansıtınca ve merceği değişik renkte bir selofanla kaplayınca, VAOV dedirtecek fotoğraflar çekme olasılığı hiç de düşük değil.

2.jpg

Gölge ve ışık deneyleri

Hasır şapkalar, perdeler, eller ve bitkiler, gitar silüetleri ya da eski amfinin ızgarası… Işığı kesip desenli huzmeler yansıtmak için el altındaki en basit araçlar olarak kullanılabilir. Gölge ve ışık oyunlarına geleneksel boyutta zaten hakim olduğumuzu da düşünürsek, eldeki gündelik nesneleri zihni sinir gölgeliklere dönüştürerek ne çok imkan oluşturabileceğimiz şaşırtıcı oluyor. Bir fotoğraf için bu kadar uğraşamam desen bile, sadece ışığı değişik bir yere koyarak bambaşka sonuçlar elde edilebilir.

“Kendin Yap”çılıkla arka plan oluşturmak

Fotoğrafların ana temasına uygun arka planlar seçmek mühim. Asi görünmek gerektiğinde siyah bir perde, fantastik bir hava için misinayla tavandan sarkıtılabilecek kaykaylar… Bu arka plan işi de, canımız ne istiyorsa, nasıl istiyorsa öyle yapmaktan geçiyor aslında. “Kendin Yap”çılığa biraz ‘’Bizde Böyle’’ tavrı katınca olanlar olacak zaten!

Kısıtlı alanda fotoğraf çekmek

Fazla alana ve imkana sahip olmak, düşünülenin aksine, üretkenliği zorlayabilir. Kendini kısıtlamak ve fotoğraf için küçük bir alan seçmek becerileri geliştirir. Fotoğrafları evin en küçük odasında çekerken her defasında bambaşka bir yerdeymişiz algısı oluşturmaya çalışmak, etkili bir pratik mesela. Bu taktik, büyük eğlence çıkarmanın yanı sıra yepyeni perspektifler de sağlayacak. Basit şeylerdeki harika detayları kullanmayı öğrenebiliriz.

3.jpg

Onlar da kareye girsin!

Evin en fotojeniği kim? Tabii ki kediler, köpekler ve kuşlar! O zaman kendimizi çekerken onları da kareye dahil etmeye çalışabiliriz ama poz vermeye zorlamadan tabii. :) Hatta bırakalım pozların nasıl olacağına onlar karar versin. Öğreneceğimiz çok şey var.

4.jpg

Renk seçimi

Etkili bir görsel oluşturmadaki en önemli meselelerden biri renk paleti. Evdeki objelerde kolayca bulunan bir renk seçip, kareye girecek çoğu şeyi bu renk tonlarında kurgulamaya çalışabiliriz. Renk kullanımını öğrendikçe tonları azaltıp karşıt renkleri yan yana kullanmalara da başlarız.

Hikayeleri yeniden kurgulamak

İşin en tatlı kısmına geldik. Favori müzik klibimizden bir sahne seçmece ve bu sahneyi eldekilerle yeniden kurgulamaca! Mesela Guns N’ Roses’ın November Rain video’sundaki düğün pastası üstüne zıplama sahn… Şaka şaka. O kadar abartamıyoruz tabii şimdilik. Evdeki imkanlara göre bir klip seçmekte fayda var.

Biraz da gizem

Ufak bir ‘’Bizde Böyle Özel’’ ipucu vererek kapatalım: Fotoğraflara biraz gizem katmak için yüzümüzün tamamını göstermiyoruz. Perde olur, gitar olur, merceğe doğrultulmuş sprey boya olur, yüzümüzün bir kısmını saklıyoruz. Tabii gizemli bir hava vermeye çalışıyormuş halini de çok öne çıkarmadan ki doğallıktan uzak olmasın.

Eller sıvansın!Bunlar da ilginizi çekebilir
EĞLENCE - 5.11.2020 00:00:00
Havaların iyice soğuduğu ve biraz olsun gülümsemeye ihtiyacımız olan bu dönemde ruhumuza, gözümüze ve kulağımıza iyi gelecek filmler izlemek herkese iyi gelebilir. Odağına müziği oturtmuş, müzisyenlerin hayatlarını, hayatı sorgulamalarını, yaşadıklarını ve aşklarını konu alan filmleri sizler için listeledik.
Devamını Oku
EĞLENCE - 21.10.2016 00:00:00
Radiohead özletip özletip geri dönen gruplardan. Ama bir dönüyorlar, pir dönüyorlar!
Devamını Oku