18 YAŞINDAN BÜYÜKSEN OLUR.
Doğum tarihini gir
GİRİŞ YAP
EĞLENCE
Beyaz Perdede Joker Efsanesi
08 Ağustos 2016
Batman’in azılı düşmanı Joker, bugüne dek beyazperdede pek çok kez kendine yer buldu. Her daim çok önemli oyuncular tarafından canlandırılan ya da seslendirilen bu karakterin beyazperde yolculuğuna bir göz atalım mı?

Joker’in beyazperdede ilk görünüşü 1966 yılında vizyona giren Batman: The Movie ile olmuştu. Aynı yıl ekrana gelen ve kült olan televizyon dizisinin devamı niteliğinde çekilen bu filmde Joker’i, dizide olduğu gibi Cesar Romero canlandırmaktaydı. Romero’nun Joker’i tam manasıyla kafayı üşütmüş bir gangsterdi. Romero’nun performansı halen pek çok hayranın gözünde en iyi Joker yorumlarından biri olarak kabul ediliyor.

Uzun yıllar yeni bir Batman filminin çekilmesini bekleyen hayranlar, Tim Burton’ın 1989 yılında çektiği Batman’le sevdiği karakterleri beyazperdede görme şansına eriştiler. Bu defa Joker’ı gelmiş geçmiş en iyi aktörlerden biri olarak kabul edilen Jack Nicholson canlandırıyordu. Oldukça karanlık bir Joker performansı sergileyen Nicholson, bu filmde 10 sene önceki daha fit haliyle yer alsa aklımızı iyice başımızdan alırdı eminiz.

Joker’in bir sonraki beyazperde macerası animasyon bir filmle olacaktı. 1993 tarihli Batman: Mask of the Phantasm adlı filmde Joker’i bir efsane seslendirecekti. Joker’in uzun yıllardır rol aldığı tüm animasyon projelerdeki seslendirmesini üstlenen isim Star Wars efsanesinin Luke Skywalker’ı Mark Hamill’dan başkası değildi. Hamill’ın efsanevi Joker seslendirmesini Batman The Animated Series adlı çizgi dizide ya da geçtiğimiz ay yayımlanan Batman: The Killing Joke adlı animasyon filmde de duyabilirsiniz.

Uzun yıllar beyazperdeden uzak kalan Batman ve dolayısıyla Joker, kozlarını paylaşmak için Christopher Nolan’ın efsane filmi The Dark Knight’ı beklediler. 2008 yılında vizyona giren filmde Joker’i bugüne dek görülmemiş bir performansla canlandıran Heath Ledger efsane olmuştu! Ne yazık ki film daha gösterime giremeden, çok genç yaşta hayata gözlerini yuman Ledger, bu olağanüstü başarının yarattığı etkiyi göremedi ancak bu filmdeki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında ödül kazandı.

Suicide Squad’da ise, Joker taze Oscar ödüllü aktör Jared Leto’ya emanet. 2013 yılında düzenlenen Altın Küre Ödüllerinde Dallas Buyers Club filminde oynadığı Rayon karakteriyle En İyi Yardımcı Aktör ödülünü alan Leto, aynı zamanda bir müzisyen. Bugüne dek birbirinden muazzam performanslar sergilemiş olan 44 yaşındaki sanatçı, eminiz Joker’a da benzersiz imzasını atacak!

Bunlar da ilginizi çekebilir
EĞLENCE - 22.09.2016 00:00:00
Ne konserler gördük, yıllar geçse de üstünden hala tüylerimizi diken diken eder. Rock müzik tarihinin en efsane anları haline dönüşmüş, dağı taşı titretmiş bu konserlerden oluşan 10 albümü senin için seçtik.
Devamını Oku
EĞLENCE -
Sahnelerde ve beyazperdede başarıyı yakalamış isimlere kısa bir bakış.
Devamını Oku