Ani bir ölümle 5 Nisan 1994’te aramızdan ayrılan efsane rock yıldızı Kurt Cobain’i halen çok özlüyoruz. Yaşasaydı bu yıl 49 yaşına girecek olan Cobain’i nesilden nesile bugünlere kadar gelen şarkısı Smells Like Teen Spirit’le anmak istedik.

Bu şarkının bir yanlış anlamadan doğan ilginç öyküsü gerçek bir rock efsanesi olarak tarihe geçti!

kurtcobain

Nevermind albümünün kayıtlarından önce Cobain, Pixies grubuna kafayı takar ve onlar gibi tınlayan bir beste yapabilmek için gecesini gündüzüne katar. Bu şarkının melodisini bulduktan sonra belli bir süreyi de söz yazmak için uğraşarak geçirir ancak bir türlü aradığı ilhamı bulamaz. Kayıtlara birkaç hafta kala Cobain, yakın arkadaşı olan Bikini Kill vokalisti Kathleen Hanna ile buluşur. Gece boyunca durmadan içip, anarşizm, punk ve devrim sohbetleri yaparlar. Gecenin sonunda Hanna, bulundukları odanın bir duvarına “Kurt Smells Like Teen Spirit” yazar.

Cobain bu yazıdan çok etkilenir ve hemen sözlerini bitiremediği şarkıya ihtiyacı olan sözleri kaleme alır. Cobain’e göre, o muhabbet gecesinde duvara yazılan slogan, Kurt’ü bir gençlik hareketinin lideri olarak konumlandırıyordu. Olay sonradan ortaya çıktığındaysa albüm çoktan piyasaya sürülmüştü.

Kathleen Hanna, şarkı patladıktan sonra verdiği bir röportajda o gece duvara yazdığı sloganın ardında yatan gerçeği şu sözlerle anlatmıştı: “Kurt sanırım o gece duvara yazdığım şeyi bir liderlik sloganı olarak algılamış, bu onun kendi hatası. Kurt o zamanlar Tobi Vail adlı bir kızla beraberdi ve o kız da Teen Spirit adında bir parfüm kullanıyordu. Sanırım o gece Kurt de aynı parfümü kullanmıştı çünkü buram buram Teen Spirit kokuyordu. Ben espriyi anlamasını beklerdim ama belli ki konuştuğumuz konuların etkisinde kalmış.”

Kurt Cobain sonradan bu mevzuya sinir olduğunu pek çok röportajında belirtmişti. Keşke bugün de aramızda olsaydı ve bu efsaneyi kendisinden dinleseydik. Bugün, unutulmaz rockstar için Smells Like Teen Spirit açıp sesi de kökleyelim!