Seyirci coşkusunun en yoğun yaşandığı, sahne ile iletişimin en yüksek olduğu müzik etkinlikleri tabii ki de rock konserleri! Hele de açık havada, bir festival alanı ya da stadyumda gerçekleşen rock konserleri yıllarca anlatıla anlatıla bitirilemez. İşte rock tarihine damga vurmuş 10 efsanevi konser albümü…

AC/DC – Live at River Plate (2011)
Sadece rock tarihinin değil, gelmiş geçmiş tüm müzik tarihinin en büyük gruplarından AC/DC özellikle de devasa konser prodüksiyonlarıyla meşhur. Bu konserdeki seyirci coşkusu inanılmaz boyutlarda…

Motörhead – No Sleep ‘Til Hammersmith (1981)
Yakın zamanda kaybettiğimiz ikonik lider Lemmy Kilmister’ın grubu Motörhead’in bu konser albümü de efsaneler arasındaki yerini aldı.

Iron Maiden – Live After Death (1985)
İşte şarkılarını hiç bilmeyen birinin bile herhangi bir konserini izlerken tüylerinin diken diken olacağı bir grup daha… Iron Maiden bu konser albümüyle adeta heavy metal destanı yazmıştı.

Metallica – S&M (1999)
Metal müzik ile senfoniyi bir araya getirmek riskli bir karardı ama Metallica bu işin altından öyle klas kalktı ki… Alkışlar asla yetmedi.

Nirvana – MTV Unplugged in New York (1994)
Hayata gözlerini yummasından sonra adeta bir gençlik ikonu hâline gelen Kurt Cobain’i bu akustik performansta iyi izleyin. Adanmışlık ve ruh ne demek göreceksiniz…

Kiss – Alive! (1975)
Bu albümü çıktığı yıl dinleyen herkesin bir grup kurduğuna dair rivayetler var. Etkisi öyle büyük, heyecanı öyle yüksektir.

Thin Lizzy – Live and Dangerous (1978)
İrlandalı grup melodik, tempolu ve hisli şarkılarıyla hard rock’a farklı bir renk katmıştı zamanında. Bu konser albümleri neredeyse tüm albümlerinden ünlüdür.

Deep Purple – Made in Japan (1972)
Her biri tek başına virtüöz klasmanındaki müzisyenlerden oluşan eşsiz grubun eşsiz konser albümü… O konserde olmak için neler yapardık neler…

The Who – Live at Leeds (1970)
İngiliz grubun 1965-75 arasındaki albümleri ve bu efsanevi konseri rock müziğin çehresini değiştiren işlerdendi.

Led Zeppelin – How the West Was Won (2003)
Led Zeppelin’siz rock listesi mi olur? Babaların her konseri ayrı bombadır ama bu konser albümü 1972 Los Angeles’ında nasıl bir tarih yazıldığını çok net kanıtladığı için apayrıdır.