İtalyan dağcı Reinhold Messner, 1978’de Everest’e ilk kez oksijen tüpü olmadan tırmanan iki dağcıdan biri. Ayrıca dünyanın yedi kıtasında bulunan 8000 metrenin üzerindeki on dört zirveyi tamamlayan ilk kişi.

Dağ müzesi 9

Bugün 71 yaşında olan Messner, dağcılık macerasının son ayağı olarak tasarladığı ve dünyada başka bir benzeri bulunmayan dağ müzesini “8000 metrenin üzerine on beşinci tırmanış” olarak tanımlıyor.

Dağ müzesi 6

İtalya’daki altı ayrı noktaya dağılmış bulunan Messner Dağ Müzesi, tecrübeli dağcının yıllar içinde edindiği bilgi ve deneyimi bir yandan ziyaretçilere aktarırken, diğer yandan insanlığın dağlardaki öyküsünü anlatmayı hedefliyor. Örneğin, müzenin ilk ve en önemli parçası olan Bozen’daki Sigmundkron Kalesi, insanın dağlarla karşılaşmasını ele alıyor.

Dağ müzesi 1

Dağ müzesi 4

Dağ müzesi 3

Sarp kayaların ucundaki bir buz kütlesini andıran modern tasarımıyla dikkati çeken Kronplatz Dağı’nın son ayağı Alpler, Dolomite Sıradağları ve Marmolada buzullarının muhteşem duvarlarına bakan manzarasıyla geleneksel dağcılık disiplinini taçlandıran bir saygı duruşu niteliğinde.

Dağ müzesi 7

Dağ müzesi 8

Dağ müzesi 2

www.messner-mountain-museum.it